Chopper czy ścigacz? - 3 rodzaje motocykli, które można spotkać na drogach
04.05.2021
Motocykle i skutery to pojazdy, które w niektórych przypadkach sprawdzają się znacznie lepiej, niż samochody. Na przykład w dużych miastach o wiele łatwiej o ominięcie korka czy znalezienie miejsca parkingowego, wykorzystując do poruszania się zwykły, miejski skuter. Posiadanie dobrego motocykla umożliwia również dotarcie do miejsc, które dla zwykłych samochodów są niedostępne. Nic więc dziwnego, iż kluby miłośników dwukołowców zrzeszają fanów i użytkowników tych pojazdów w każdym wieku – jazda motorem to nie tylko mnóstwo zalet, ale również styl bycia. Jakie motocykle można spotkać na naszych drogach?
1. Skutery
2. Choppery
3. Ścigacze
Skutery
Skutery to małe, dwukołowe pojazdy, które doskonale sprawdzają się w miastach. Dzięki ich niewielkim rozmiarom potrafią wcisnąć się dosłownie wszędzie, łatwo dzięki nim ominąć korek i znaleźć miejsce parkingowe. Są również wyjątkowo oszczędne, gdyż spalają podczas jazdy niewiele paliwa, nawet w warunkach ruchu miejskiego. Skutery są również ciekawą alternatywą dla rowerów, gdyż umożliwiają przemieszczanie się z miejsca na miejsce bez konieczności użycia siły fizycznej. Prowadzenie skutera nie wymaga posiadania prawa jazdy, nie jest konieczne również zakładanie specjalnego stroju, chroniącego ciało podczas ewentualnego upadku. Przy zastosowaniu specjalnych koszy do transportu można za ich pomocą przewozić niewielkie towary lub na przykład zakupy. Skutery rozwijają małe prędkości, można więc ich używać do poruszania się po mieście lub wycieczek na niewielkie odległości. Niewielka moc silnika sprawia, iż są to pojazdy jednoosobowe, choć zdarzają się wersje o większej mocy, którymi bez problemu może poruszać się kierowca z pasażerem.
Choppery
Choppery to motocykle, które przeszły do legendy – któż bowiem nie zna takiej marki, jak Harley Davidson? Nawet osoby nie interesujące się motoryzacją, gdy zobaczą taki motocykl zatrzymują się na chwilę, doceniając klasyczne piękno tej konstrukcji. Są to pojazdy bardzo wygodne (wszak służą do przemieszczania się na długie odległości), o wyciągniętym, długim przednim widelcu i układem cylindrów nierzadko w kształcie litery V. Również kierownica jest dość nietypowa – wysoka, umieszczona dość daleko umożliwia jazdę w pozycji wyprostowanej, dzięki czemu kierowca podczas poruszania się znacznie mniej się męczy. Charakterystyczną cechą chopperów, zwłaszcza marki Harley Davidson, jest typowa dla amerykańskich pojazdów duża pojemność silnika, a co za tym idzie potężna moc tych maszyn. Ze względu na te cechy choppery są motocyklami ciężkimi, wymagającymi krzepy do ich okiełznania, jednak każda, nawet krótka przejażdżka nimi pozostawia niesamowite wrażenia.
Ścigacze
Ścigacze to zupełnie inny typ motocykla niż masywne choppery. Tu liczy się lekkość i zwinność, co daje zupełnie nowe możliwości kierowcy i dostarcza całkowicie innych doznać. Takie motocykle, jak Kawasaki Ninja są marzeniem wielu początkujących kierowców, mają mniejszą pojemność silnika, jednak ze względu na niewielkie rozmiary potrafią rozwinąć naprawdę duże prędkości. Pochylona pozycja, którą musi przyjąć kierowca ścigacza sprawia, iż nie nadaje się on na długie wycieczki, jednak sam motocykl pozwala na znacznie agresywniejszą, dynamiczną jazdę. Jest on łatwiejszy w prowadzeniu, dlatego nadaje się nawet dla niedoświadczonych kierowców, jednak okiełznanie go może na początku sprawiać nieco problemów. Świetnie sprawuje się na nawierzchni asfaltowej, dzięki bardzo dobrej przyczepności opon i dużej zwrotności. Szczególnie dobrze ścigacze sprawują się na torach, specjalnie przystosowanych do szybkiej jazdy.
Autor:
Zobacz również:
- • Jakimi motocyklami jeżdżą największe gwiazdy z Hollywood?
- • Przechowywanie i jazda motocyklem w zimę
- • Czyszczenie, smarowanie i konserwacja łańcucha motocyklowego
- • Kawasaki ER-6N. Wrażenia z jazdy po przejechaniu 2000 km.
- • Kaski motocyklowe - co należy o nich wiedzieć?
- • Ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania - co wtedy?